Rychle rostoucí dřevina, která má šlechtěním ve velmi krátkém obmýtí (5 let) objemovou produkci výrazně vyšší než průměrné hodnoty běžných dřevin.
Doba vyjádřená v letech za kterou je porost smýcen při požadované produkci dřevní hmoty (biomasy).
Jednoletý přírůst (proutek). Nemá boční výhony.
Z prýtu na krácený kus 18 - 20 cm dlouhý o průměru +5mm, vhodný na výsadbu.
Je to založený reprodukční porost, který slouží na rozmnožování RRD (sklízejí se prýty, které se před výsadbou krátí na t).
Řízek, který byl zasazen do kelímku nebo sadbovače má již vytvořený vlastní kořenový systém.
Sazeni které se pěstují v různých volných chudých písčitohlinitých, až hlinitopísčitých půdách a vyzvedávají se s obnaženými kořeny.Jde o tradiční pěstování sadby dřevin.
Řízek je nejvhodnější sázet březen-duben, snáze se sází neboť se pouze zapíchne do země, kořenáč se může sázet v průběhu celého vegetačního období. Kořenáče používáme na dosazování nevzešlých sazenic. Jsou vhodné i na plochy, kde není možné připravit půdu (neúnosné podmáčené půdy).
Budeme-li vycházet z toho, že si u nás zakoupíte sadební materiál z matečnice a budete ji nadále množit, jedná je fakticky o pravnuky, kde pravděpodobnost výskytu nežádoucích mutací je příliš vysoká.
Silné řízky mají větší zásobu vnitřní vody a v případě dlouhých jarních přísušků vydrží déle. Slabý řízek je vhodnější pro sadbu do kelímků.
Jarní výsadby je možné realizovat jak z řízků, tak i z kořenáčů. Na podzim již není vhodné sázet řízky. Většinou vymrznutím půdy ztratí kontakt s půdou a na jaře uschnou. Na podzim je vhodné vysazovat kořenáče. kořenáče získají kontakt s okolní půdou a na jaře začínají velmi brzo růst, čímž mají náskok proti buřeni.
a) ručně
b) mechanizovaně
Řízky zapichujeme mírně šikmo nebo kolmo do připravené půdy. Na dokonale připravené půdě ponecháme jeden pupen nad zemí, na lehčích půdách při pozdější výsadbě můžeme zapíchnout i celé. Na lokalitě s buření sázíme silnější a delší řízky, poslední pupen ponecháme ve výšce nejméně poloviny předpokládané výšky buřeně. Po narašení provedeme redukci pupenů na jeden (ten nejvyšší).
Sázíme do jamek o velikosti nejméně 20x20cm. Není třeba předem likvidovat buřeň, ale je nutné nejméně jednou za vegetační období ožnout. Při mechanizovaném sázení rýhovým zalesňovacím strojem je třeba buřeň předem zlikvidovat.
kořenáče sázíme do jamek o něco větších než je obal i se substrátovým balem nebo do jamek vytvořených speciálním sazečem. Likvidace buřeně před sadbou či příprava půdy není nutná, věci však neuškodí.